Wix czy WordPress? Gdzie stworzyć stronę?

9 min. czytania

Jak stworzyć stronę internetową? Gdzie ją postawić? Wybrać Wix czy WordPress? A może autorski program (CMS) stworzony przez informatyka lub agencję, która robi strony internetowe? A może w ogóle zlecić zaprojektowanie strony www komuś, kto się tym zajmuje profesjonalnie? Opcji jest bardzo dużo. A odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli chcesz skupić się na swoim biznesie lub jeśli Twój biznes jest już mocno rozwinięty i nie masz czasu na robienie strony – zamów stronę. Niech ktoś za Ciebie to zrobi, a Ty zajmij się rozwijaniem biznesu.

Ale możesz też zdecydować się sama zrobić sobie stronę internetową. Co, moim zdaniem, jest bardzo dobrą decyzją, bo znajomość „wnętrzności” własnej strony internetowej jest bezcenna. Dzięki temu nie będziesz na stałe uzależniona od programisty. No chyba, że masz naprawdę dobrą współpracę z osobą, która zarządza Twoją stroną – wtedy rzeczywiście nie musisz się o nic martwić.

Jeśli jednak chcesz zrobić stronę sama, to dobrze zastanów gdzie i w jaki sposób stworzyć stronę internetową dla Twojej działalności. W jakim programie lub kreatorze postawić stronę www? Kiedy szukałam po raz pierwszy rozwiązania dla mojej nowo-powstałej firmy, nie było to dla mnie wcale takie oczywiste. Potrzebowałam czasu i doświadczenia, żebym potrafiła obiektywnie ocenić, gdzie lepiej jest zrobić swoją stronę firmową oraz jakie są zalety i wady poszczególnych rozwiązań.

Ten artykuł pokazuje podejście do zrobienia strony internetowej z perspektywy małej firmy, która niedawno powstała i zaczyna budować swoją historię. Przyglądam się tutaj dwóm programom do projektowania stron www:

 • WordPress
 • Wix

Spójrz poniżej na tabelkę z prostym porównaniem obu systemów, a na dole artykułu znajdziesz moje sugestie dla kogo lepszy jest WordPress, a dla kogo Wix.

wix czy wordpress porównanie tabela

Wolisz porozmawiać, zamiast czytać? Wpadnij do mnie na darmowe konsultacje 1-na-1. Zapisz się tutaj.


Decydując się na system do stworzenia strony internetowej rozważ następujące kwestie:

 1. Jak bardzo Ci się spieszy ze zrobieniem strony internetowej?
 2. Czy masz dużo czasu? Jak poważny jest już Twój biznes?
 3. Chcesz stworzyć stronę sama? Czy wolisz zlecić projektowanie strony www?
 4. Jaki masz budżet?
 5. Czy Twoja strona jest skomplikowana? Czy raczej prostsza?
 6. Będziesz sama prowadzić stronę czy wolisz to zlecić?

1. Jak bardzo Ci się spieszy ze stroną www?

Jeśli naprawdę BARDZO Ci się spieszy, to możesz zrobić stronę www sama od ręki. Dasz sobie z tym radę wykorzystując największy kreator stron internetowych czyli Wix. Zrobisz tam stronę internetową w 1 dzień. A w 30 minut jesteś w stanie uruchomić stronę-wizytówkę.

Korzystając z Wix nie musisz szukać informatyków, negocjować warunków i czekać na wolne terminy. Na dobrą sprawę w Wix potrzebujesz tylko jednego dnia, żeby stworzyć od zera prostą stronę firmową i ją uruchomić. Przetestowałam to na sobie.

Oczywiście najpierw musisz wiedzieć, co Twoja strona firmowa powinna zawierać, ale to jest i tak praca obowiązkowa dla Ciebie, niezależnie od tego czy zdecydujesz się robić stronę www sama czy z pomocą profesjonalisty. Czy w Wix, w WordPress, czy w jeszcze innym programie.

Dlaczego jestem pewna, że dasz radę sama w Wix zrobić stronę firmową?

Przede wszystkim przećwiczyłam to na sobie i wiem, że Wix jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Jednak jeśli się boisz i potrzebujesz wsparcia, to skorzystaj z mojego kursu Wix. W prostych słowach i „nietechnicznym” językiem tłumaczę, jak przygotować się do zrobienia strony internetowej i jak ją uruchomić w Wix.

2. Jak dużo masz czasu? Jak „poważny” jest już Twój biznes?

Dopiero startujesz z biznesem? A może już działasz i zarabiasz? Masz więcej pieniędzy czy czasu? Od tego też zależy czy dla Ciebie będzie lepszy Wix czy WordPress.

Opcja 1: Masz już klientów i nie masz czasu.

Zleć zrobienie strony internetowej w WordPress profesjonaliście. Koniecznie zdecyduj się na WordPress. Nie daj się przekonać do tzw. autorskiego CMSa. Ponieważ w WordPress zawsze będziesz mogła wszystko sama zmienić, jeśli nauczysz się podstaw. A uwierz mi, pracowałam z wieloma stronami www i wiem, że zawsze przychodzi taki moment, że chcesz coś zmienić na swojej stronie internetowej. Co się stanie, jeśli kiedyś wejdziesz w konflikt (zdarza się, niestety) z agencją lub programistą? Wtedy dużo łatwiej będzie Ci przejąć kontrolę nad swoją stroną firmową albo nawet przenieść ją do zarządzania do kogoś innego, niż próbować pracować na autorskim systemie stworzonym przez kogoś.

Opcja 2: Nie masz jeszcze zbyt wielu klientów, ale bardzo poważnie podchodzisz do swojego nowego biznesu. To nie jest praca „po godzinach”, lecz Twoja przyszłość.

W takiej sytuacji najlepiej naucz się sama obsługiwać WordPress. Nie jest to może najbardziej przyjazny system na świecie, ale da się go zrozumieć i opanować. W WordPress sama stworzysz stronę i dzięki temu będziesz nad nią w przyszłości całkowicie panować, a, jak już pisałam, jestem pewna, że to się okaże ważne i potrzebne szybciej, niż myślisz. Zapisz się na KursoKonsultacje dotyczące WordPressa.

Opcja 3: Masz czas i masz klientów i wiesz, że Twój biznes nie będzie się opierał głównie o internet.

Potrzebujesz więc w zasadzie tylko strony wizytówki z opisem usług i kontaktem do Ciebie. Zrób sobie sama na początek stronę w Wix. Nie wydawaj pieniędzy na robienie strony przez profesjonalistów, lecz w kilku ruchach zrób sama prostą stronę w kreatorze. Skorzystaj na przykład z Wix – tutaj znajdziesz kurs Wix, który nagrałam.

3. Chcesz zrobić stronę www sama czy zlecić zrobienie strony internetowej?

To ważne, bo rozumiem, że mogą być osoby, które myślą, że absolutnie nie chcą „dotykać” strony firmowej. Jednak to podejście, moim zdaniem, nie jest optymalne. Żaden zewnętrzny dostawca nigdy nie będzie miał tyle serca i oddania dla Twojego biznesu i Twojej strony www, jak masz Ty sama. Dlatego warto nauczyć się podstaw obsługi swojej strony internetowej, żebyś mogła ją poprawiać, zmieniać zdjęcia, poprawiać teksty itp.

Jesteś „nietechniczna”?

Osoby bardzo nietechniczne mogą nie chcieć się bawić w naukę WordPressa i nawet to rozumiem. W takiej sytuacji masz 2 opcje: możesz się zdecydować na zrobienie sama strony w Wix albo na zlecenie komuś zaprojektowania strony w WordPress – wtedy jednak koniecznie naucz się obsługi swojej strony.

Jesteś gotowa popracować sama nad stroną?

Jeśli masz czas, a Twój biznes jest „pewny” i nie zamkniesz go za pół roku (patrz punkt 2 powyżej) – naucz się podstaw WordPressa. Szczególnie, że jest bardzo sprytna nakładka na WordPress o nazwie Elementor, w której (w miarę) prosto można samemu złożyć stronę www.

4. Jaki masz budżet?

Na stronę internetową musisz wydać pieniądze. Nie ma cudów. Ale taniej jest zrobić stronę firmową samodzielnie, niż zlecać komuś zrobienie strony internetowej. A gdy samodzielnie pracujesz nad stroną www, to najtańsze jest zrobienie strony w WordPress.

WordPress w podstawowej wersji jest darmowy, przy czym musisz pamiętać, że:

 • musisz dodatkowo wykupić hosting, gdzie Twoja strona www będzie zawieszona,
 • musisz wykupić domenę dla Twojej strony www.

Wix też może być darmowy, ale ma wtedy kilka wad, moim zdaniem nieakceptowalnych, więc mimo wszystko lepiej wykupić najtańszy abonament, który Wix oferuje zwykle (dla nowych kont) w połowie ceny.

W dłuższej perspektywie WordPress wychodzi taniej, pod warunkiem, że znajdziesz sensownego dostawcę hostingu, gdzie nie zapłacisz fortuny. Ja korzystam najczęściej z hostingu KIWI w LH (możesz wykorzystać mój kod rabatowy, który da Ci w LH 20% zniżki na hosting: LH-20-160094 -> to kod partnerski – więc Ty zyskujesz i ja zyskuję :).

Inna kwestia to zlecenie zaprojektowania strony. To jest droższe, ale oszczędzasz mnóstwo czasu i Twoja strona jest bardziej profesjonalna. Skontaktuj się ze mną, żeby sprawdzić, ile kosztuje zrobienie strony w WordPress. Napisz do mnie albo zapisz się na darmowe konsultacje w sprawie projektowania strony www dla Ciebie.

5. Jak bardzo skomplikowana będzie Twoja strona firmowa?

Co będziesz miała na swojej stronie?

Jeśli dopiero startujesz z firmą, to może lepiej zrobić na początek stronę podstawową – taką, która będzie miała podstawowe informacje o Twojej firmie i usługach. Im bardziej skomplikowana strona, tym bardziej warto oddać ją w ręce specjalisty. Prostą stronę zrobisz sobie sama, taka bardziej skomplikowana może zająć Ci nieproporcjonalnie dużo czasu.

6. Czy jesteś otwarta na zmiany, czy chcesz „zrobić i zapomnieć”?

Od razu Ci powiem, że w przypadku strony internetowej nie licz na podejście „zrobić i zapomnieć”. To tak nie działa. Strona firmowa będzie wymagała od Ciebie ciągłej pracy.

Dlaczego?

Jest bardzo wiele przyczyn, dlaczego trzeba regularnie zmieniać i poprawiać swoją stronę firmową. Wymienię tylko kilka z nich:

 • będzie się zmieniała oferta Twojej firmy,
 • będą się zmieniały trendy graficzne,
 • będą się pojawiały nowe możliwości w internecie, które warto będzie wykorzystać,
 • wyszukiwarki będą zmieniały swoje wymagania.

Nie będziesz chciała, żeby Twoja strona firmowa wyglądała na starą i sprawiała wrażenie zaniedbanej. Dlatego musisz się nauczyć obsługi swojej strony internetowej.


Podsumowując – Wix czy WordPress? Co dla kogo?

Rekomenduję WordPress w sytuacji, gdy nowy biznes to Twój nowy sposób na życie i zarabianie pieniędzy lub jeśli masz już wielu klientów i dobrze działający biznes. Jeśli podchodzisz do niego poważnie i długoterminowo i masz pewność, że za rok nie zmienisz koncepcji. W zależności od tego czy masz więcej czasu, czy pieniędzy – zrób sama stronę w WordPress lub zleć ją do zrobienia profesjonaliście.

Długoterminowo, WordPress jest pewniejszy i tańszy.

Polecam Wix, jeśli szybko potrzebujesz uruchomić stronę internetową dla swojego biznesu, a nie masz zbyt wiele pieniędzy. Masz natomiast czas i jesteś otwarta, żeby bez większej nauki i wysiłku sama stworzyć stronę fimową.

Wix jest wprost wymarzony do testowania pomysłu na biznes, bo biznesu prowadzonego „po godzinach” lub jeśli tylko potrzebujesz mieć wizytówkę swojej firmy w internecie.

Pracy w Wix nauczysz się bardzo szybko, bo jest intuicyjny. Dlatego Twoja strona internetowa powstanie bardzo szybko i potem łatwo w niej wszystko możesz zmienić.

Osobna sprawa to decyzja, czy robić stronę internetową samemu czy zlecić to specjaliście, który zaprojektuje i wdroży Twoją stronę www.

Moim zdaniem warto zlecić projekt i wdrożenie strony w sytuacji, gdy wolisz skupić się na budowaniu biznesu i chcesz mieć bardzo profesjonalną stronę w dość prosty sposób. Zaoszczędzisz sporo czasu. Przy czym uczulam Cię bardzo na to, żebyś od razu nauczyła się obsługiwać swoją stronę przynajmniej w podstawowym zakresie. Napisz do mnie, jeśli chcesz, żeby zrobiła dla Ciebie stronę internetową: kasia@kasiagreszta.pl


Co teraz warto zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *