Co to jest WordPress?

12 min. czytania

Na pewno słyszałaś o WordPressie. Wiesz, że ma związek z projektowaniem stron internetowych. Ale co to właściwie jest WordPress?

Musimy zacząć od drobnego wprowadzenia.

Każda strona internetowa ma swoją część widoczną dla użytkownika i część niewidoczną czyli kod, w którym jest napisana (zaprogramowana). To trochę podobnie, jak Twój dom. W domu masz pomalowane ściany i ustawione meble. Masz położone płytki w takim kolorze, jaki wybrałaś. Masz podłogi, takie jakie chciałaś i na jakie Cię stać. I to jest widoczna część Twojego domu. Widzisz to na co dzień Ty, Twoi domownicy i Twoi goście. Ale Twój dom jest przecież z czegoś zbudowany, stoi na fundamentach, ma ściany z betonu lub bloczków i ścianki z kartongipsu. Ma w ścianach i w podłodze poprowadzone kable i rury, żebyś miała światło i wodę tam, gdzie ich potrzebujesz. Nie interesujesz się tym na co dzień, ale zależy Ci, żeby to było dobrze zrobione. Bez tej części Twojego domu by w ogóle nie było.

Podobnie jest z Twoją stroną. Normalny człowiek, użytkownik internetu, nabywca Twoich produktów i usług, widzi tylko część zewnętrzną Twojej strony internetowej, tą widoczną. I tylko ta go interesuje. Nie potrzebuje (i nawet nie chce) widzieć części niewidocznej. Ale mimo wszystko część niewidoczna jest niezbędna, żeby strona wyglądała tak, jak chcesz i żeby działała bez zarzutu.

Jak zrobić taką stronę? Jest kilka sposobów i użycie WordPressa jest jednym z nich.

Można stronę internetową „napisać” w kodzie (czyli zaprogramować) od początku do końca. Programiści potrafią to robić. To bardzo cenna (i droga) wiedza i umiejętności. Największe firmy decydują się na budowę strony z programistą, bo wtedy jest ona najbardziej bezpieczna.

Ale to kosztuje. A poza tym prawie całkowicie uniemożliwia Ci (właścicielce strony) samodzielne dokonywanie jakichkolwiek zmian na stronie. Każdą najdrobniejszą poprawkę i zmianę musisz zlecać do zrobienia informatykowi. Czasem dłużej zajmuje Ci tłumaczenie, co chcesz zmienić – niż, gdybyś sama weszła i pozmieniała potrzebne rzeczy. Dlatego małym biznesom nie polecam projektowania stron www w taki sposób. Nawet jeśli nie zapłacisz fortuny za samo zrobienie witryny, to potem będziesz musiała płacić za każdą zmianę na stronie.

Dlatego istnieją platformy i kreatory, które pomagają zrobić stronę internetową nawet bez umiejętności programowania. Strona tak postawiona jest całkowicie elastyczna i przy minimalnym wysiłku będziesz w stanie ją obsługiwać. A nawet możesz taką stronę zrobić sama. Jeśli masz choć trochę cierpliwości i czasu.

Są 2 popularne modele do budowania strony internetowej na własną rękę:

1. Jeden to skorzystanie z platformy do tworzenia stron – takiej jak WordPress.

2. Drugi to skorzystanie z kreatora stron internetowych – takiego jak Wix.

Czym się różnią? Przeczytaj w moim artykule: https://kasiagreszta.pl/wix-czy-wordpress/

A jeśli nadal będziesz miała pytania lub wątpliwości, co wybrać – napisz do mnie. Albo zapisz się na darmowe konsultacje: https://kasiagreszta.pl/kontakt/

Co to jest WordPress?

WordPress to darmowa platforma do budowania stron internetowych. To zestaw gotowych narzędzi, dostępnych online, które pozwalają łatwo stworzyć stronę internetową.

Mówiąc językiem technicznym, WordPress to bezpłatny system zarządzania treścią (CMS = Content Management System) napisany w języku PHP, który wykorzystuje bazę danych MySQL.

Jest uważany za najłatwiejsze i najpotężniejsze narzędzie do tworzenia blogów i stron internetowych, odpowiednie również dla osób, które nigdy nie programowały i nie potrafią napisać ani jednej linijki kodu.

Czy WordPress trzeba zainstalować na swoim komputerze?

Możesz sama pobrać i zainstalować WordPressa ze strony www.WordPress.org, ale nie musisz. Natomiast musisz wybrać i wykupić hosting dla swojej strony (nie są to duże wydatki). Hosting to miejsce, gdzie Twoja strona jest umieszczona. To jak kawałek ziemi, na której stoi Twój dom. Większość hostingów internetowych umożliwia prostą instalację WordPressa z poziomu panelu sterowania. Niektóre nawet instalują WordPressa dla Ciebie i nie musisz się w ogóle o to martwić. Tak robi LH i ja z tego korzystam. Wybieram zwykle hosting KIWI w LH (możesz wykorzystać kod rabatowy, który da Ci 20% zniżki na hosting w LH: LH-20-160094  -> to kod partnerski – Ty zyskujesz i ja zyskuję :)) – po dokonaniu wyboru produktów w LH, po przejściu DO KASY będziesz miała możliwość zaznaczyć opcję, że posiadasz kod rabatowy – tu wpisz kod LH-20-160094).

Czy WordPress jest darmowy?

WordPress jest całkowicie darmowy. Jest rozpowszechniany na licencji, która gwarantuje, że jest bezpłatny, a właściciele stron www mają pełną kontrolę i własność swoich witryn internetowych. To spora różnica w stosunku do kreatorów, na przykład do Wix – które są oparte na abonamencie i w których, gdy przestaniesz płacić abonament – tracisz dostęp do wielu funkcji.

Jak działa WordPress?

WordPress działa online, dlatego możesz tworzyć i aktualizować swoją witrynę z dowolnego miejsca i z dowolnego urządzenia, w którym masz połączenie z internetem — nawet ze smartfona. Istnieją nawet bezpłatne aplikacje mobilne WordPressa na telefony.

Czy każdy może się nauczyć WordPressa?

Moim zdaniem każdy jest w stanie nauczyć się WordPressa. Trzeba jednak do tego mieć odrobinę cierpliwości i zacięcia. WordPress na pierwszy rzut oka nie robi dobrego wrażenia na osobie, która nie jest programistą. W WordPressie nie zakochasz się od razu. Musisz się go najpierw trochę nauczyć. Musisz zrozumieć, jak działa i zainstalować pewne rozszerzenia, które pozwolą Ci w nim w miarę gładko pracować. Dlatego bez dobrego tutoriala lub kursu nie radzę zaczynać. Całkiem sama tego nie ogarniesz. Ktoś Ci musi podpowiedzieć, poprowadzić.

Dobrym rozwiązaniem może być zlecenie zrobienia strony komuś, kto dobrze ogarnia WordPressa, a potem nauczenie się go samej obsługiwać, w mniejszym lub większym zakresie. W zależności od tego, ile masz cierpliwości i jakie masz potrzeby. W najgorszym razie małe zmiany na swojej stronie będziesz wprowadzała sama, a większe możesz zawsze komuś zlecić. I akurat w WordPressie zaleta jest taka, że możesz to zlecić każdemu, kto ogarnia WordPressa, niekoniecznie osobie, która robiła Ci stronę. Są też takie modele, bardzo popularne, że w ogóle zlecasz prowadzenie swojej strony w WordPressie firmie zewnętrznej. To będzie Cię kosztowało około 200 zł miesięcznie.

Co można zrobić w WordPressie?

WordPress to platforma dla różnych stron internetowych: od blogowania przez strony-wizytówki po witryny biznesowe i e-commerce. Jest rozwiązaniem zarówno dla dużych, jak i małych stron internetowych. Jakie strony internetowe możesz tworzyć za pomocą WordPressa?

  • Blog – strona internetowa, w której autor dzieli się przemyśleniami, zdjęciami, recenzjami, przepisami itp.
  • Sklep internetowy — sprzedaż towarów lub usług online oraz pobieranie płatności za pośrednictwem systemu płatności online.
  • Strona firmowa – miejsce, gdzie klienci mogą dowiedzieć się o Twojej firmie i ofercie. Klienci mogą się z Tobą skontaktować, poprosić o wycenę, umówić się na spotkanie i wiele więcej.
  • Witryna członkowska — umożliwia dostęp do treści po zalogowaniu. Aby uzyskać dostęp do stron lub postów, użytkownicy muszą się zalogować lub zapłacić za treść.
  • Witryna z portfolio — możesz na niej pokazać swoje prace, produkty itp.
  • Forum — to miejsce, w którym użytkownicy mogą zadawać pytania lub dzielić się poradami.
  • Strona wydarzenia – jeśli organizujesz wydarzenie (np. konferencję), to za pomocą WordPressa możesz udostępniać szczegóły wydarzenia i sprzedawać bilety.
  • Platforma e-learningowa – możesz oferować kursy online, kursanci mogą śledzić swoje postępy, pobierać zasoby i wiele więcej z witryny e-learningowej.

Czy WordPress jest dla Ciebie?

„Chcę mieć indywidualną stronę, a nie jakiś gotowy szablon. Czy WordPress się nada do tego?” Często słyszę opinie, że WordPress jest szablonowy, że nie da się zrobić indywidualnej strony na WordPressie. To nieprawda. Możliwości personalizowania strony w WordPressie są nieskończone. Z dobrym dostawcą możesz zrobić w WordPressie dosłownie wszystko. Robisz to za pomocą wtyczek i motywów, o których piszę poniżej.

Co to są wtyczki i motywy w WordPressie?

Wtyczki to małe programy, które możesz zainstalować w swojej witrynie w WordPressie, aby rozszerzyć jej funkcje. Wtyczka to narzędzie, które zwiększa możliwości WordPressa i upraszcza Twoje życie. Podobno WordPress ma ponad 50 tysięcy wtyczek. W ciemno można powiedzieć, że jest wtyczka na wszystko. Chcesz poprawić bezpieczeństwo strony? – zainstaluj odpowiednią wtyczkę. Chcesz przyspieszyć działanie strony? – jest na to wtyczka. Chcesz sprzedawać kursy online? – też znajdziesz wtyczkę. Denerwują Cię „sierotki” na końcu linijki? – na to też jest wtyczka. Serio.

Wtyczki mogą być płatne i bezpłatne. Nie ma żadnych obowiązkowych wtyczek ani nie ma przepisu, ile wtyczek powinien mieć Twój WordPress. Słyszałam o rekordzistach, którzy mieli ponad 80. Nie jest to jednak polecane.

Motyw natomiast wyznacza ogólny wygląd, charakter i styl Twojej witryny. To zbiór plików, które współpracują ze sobą, tworząc projekt witryny. Motyw ma zapisane w sobie czcionki i kolory. W zasadzie możesz wybrać motyw, który Ci się podoba i na nim robić stronę bez większych zmian i kombinacji. Po zainstalowaniu motywu dostaniesz też możliwość instalacji układów startowych (tzw. templates), czyli wydawałoby się, że w ogóle nie musisz się wtedy męczyć, tylko po prostu wstawiasz swoje teksty i zdjęcia i strona jest gotowa.

Który WordPress? WordPress.org czy WordPress.com?

Kiedy wyszukujesz w Google wyrażenie „WordPress”, znajdziesz dwa główne wyniki:

  • wordpress.org
  • wordpress.com

To dwie zupełnie inne witryny.

WordPress.org to właśnie oprogramowanie open source, o którym jest ten artykuł. To samoobsługowa i darmowa wersja WordPressa, której użyjesz, aby zrobić swoją stronę w wybranym przez Ciebie hostingu. Korzystając z tej wersji, masz pełną kontrolę nad projektem i funkcjonalnością swojej witryny. Możesz użyć dowolnego motywu i zainstalować dowolną wtyczkę bez ograniczeń.

WordPress.com to komercyjna platforma internetowa, w której możesz zrobić stronę, ale wiele funkcji jest płatnych. WordPress.com jest jak płatny kreator. Został stworzony jako rozwiązanie dla osób, które nie chcą samodzielnie zajmować się oprogramowaniem WordPress, ale wolą, aby ktoś się tym zajął. W WordPress.com możesz utworzyć swoje konto, a następnie korzystać z uproszczonej wersji WordPressa, która została już wstępnie zainstalowana na serwerach platformy. Możesz stworzyć witrynę w ten sposób szybciej niż w przypadku standardowego WordPressa, ale rezygnujesz też z części funkcjonalności (chyba że zapłacisz). Korzystanie z WordPress.com ma pewne ograniczenia. Nie będziesz mieć dostępu do wszystkich tysięcy dostępnych motywów. A jeśli nie płacisz za konto WordPress Business, nie możesz korzystać z wtyczek WordPress. Istnieje również opłata, jeśli chcesz użyć własnej nazwy domeny na WordPress.com.

Oczywiście polecam Ci wersję WordPress.org.

Jak powstał WordPress?

WordPress powstał w 2003 roku, kiedy Mike Little i Matt Mullenweg stworzyli mało znane narzędzie do blogowania – B2/cafelog. Little i Mullenweg starali się stworzyć lepszą platformę do blogowania, z bardziej niezawodnymi funkcjami i bardziej spójnym rozwojem. Rezultatem jest WordPress. WordPress był pierwszym narzędziem do blogowania i szybko stał się rozbudowanym systemem zarządzania treścią (CMS) zdolnym do obsługi różnych stron internetowych.

Dlaczego warto zrobić stronę w WordPress?

Kilka najważniejszych zalet WordPressa:

  • Prosty i łatwy w użyciu: po niewielkim wprowadzeniu WordPress umożliwia szybkie stworzenie strony www i publikowanie treści.
  • Darmowy: oprogramowanie WordPress dostępne na WordPress.org można bezpłatnie pobrać i używać. Zapłacisz tylko za hosting i domenę.
  • Elastyczny: WordPress umożliwia tworzenie wielu rodzajów stron internetowych, od osobistych blogów po duże sklepy internetowe.
  • Oprogramowanie typu open source: WordPress to oprogramowanie objęte licencją GNU General Public License (GPL), co oznacza, że ​​nie jest własnością żadnej firmy ani podmiotu. Open-source oznacza ciągłe ulepszenia, wiarygodność i bezpłatne użytkowanie dla każdego. Setki programistów i użytkowników współpracują i przyczyniają się do tworzenia tego oprogramowania, aby było coraz lepsze.
  • Brak konieczności znajomości kodu: nie musisz umieć programować, żeby zbudować stronę www. Chociaż WordPress wykorzystuje różne języki kodowania, nie trzeba znać żadnego z nich, aby korzystać z WordPressa.
  • Możliwość rozszerzenia funkcji na stronie za pomocą wtyczek.
  • Możliwości dowolnego konfigurowania dzięki motywom.
  • Bezpieczeństwo: chociaż żadna strona nie jest w 100% bezpieczna, bezpieczeństwo WordPressa stale się poprawia dzięki czujnemu zespołowi ds. bezpieczeństwa składającemu się z programistów i użytkowników. Typowe problemy z bezpieczeństwem WordPressa są zwykle spowodowane błędami użytkownika, a nie samym oprogramowaniem.
  • Prężnie rozwijająca się społeczność użytkowników i programistów: mając witrynę WordPress, możesz również zaangażować się w większą społeczność WordPressa za pośrednictwem lokalnego spotkania WordPress, WordCamps i nie tylko. Społeczność WordPress ma reputację niezwykle przyjaznej, pomocnej i innowacyjnej.

Co jeszcze WordPress robi naprawdę dobrze?

  • SEO – SEO umożliwia wyszukiwanie treści Twojej witryny za pośrednictwem popularnych wyszukiwarek, jak na przykład Google. W WordPressie optymalizacja pod kątem wyszukiwarek zaczyna się na poziomie technicznym.
  • Szybkość – WordPress to „szczupła” platforma, która nieustannie dąży do usunięcia „zbędnego” kodu, który spowalnia prędkość ładowania witryny.
  • Strony przyjazne dla urządzeń mobilnych – większość motywów WordPress jest przyjazna dla urządzeń mobilnych.
  • Wbudowany blog — dodanie bloga do witryny jest niezwykle proste.

Czy WordPress ma wady?

Jak wszystko na świecie, WordPress też ma słabości. Największą, moim zdaniem słabością tej platformy jest to, że jest nieintuicyjna. Nie dasz rady obsłużyć WordPressa bez wcześniejszego szkolenia. Bez zrozumienia pewnych sposobów działania. Musisz wiedzieć, jakie wtyczki zainstalować, żeby dać sobie radę i jakiego motywu użyć, żeby projektowanie strony poszło gładko. Warto też dowiedzieć się, gdzie zmienia się czcionki, odległości, kolory itp. Bo, wbrew pozorom, robi się to w różnych miejscach i czasem zmiana w jednym miejscu nie wystarczy, a często nawet nie wiesz, gdzie to zmienić. Najlepiej nauczyć się tych podstaw od kogoś, kto już przez to przeszedł, bo sama możesz mieć problem ze znalezieniem rozwiązania. Po prostu stracisz na to mnóstwo czasu. To na minus odróżnia WordPress od kreatorów stron internetowych, w których wszystko jest intuicyjne i na dobrą sprawę nie potrzebujesz szkolenia. Jeśli obsługujesz swój smartfon, to obsłużysz też kreator do robienia stron internetowych (np. Wix), ale do WordPressa potrzebujesz wprowadzenia. Możesz skorzystać z mojej pomocy w nauce WordPressa i przy projektowaniu strony www.

5 powodów, dlaczego WordPress jest dominującą platformą do robienia stron

Powyższe akapity już to chyba dobrze pokazały, ale gdybym miała podsumować w 5 punktach, to byłyby one następujące:

  1. WordPress jest bezpłatny.
  2. Jest oprogramowaniem typu open source. To projekt społecznościowy stworzony przez tysiące wolontariuszy na całym świecie.
  3. WordPress jest nowoczesny. Jeśli jakaś funkcja na stronie jest uważana za „standardową”, możesz być pewna, że WordPress ją posiada.
  4. WordPress jest wszechstronny. Możesz uruchomić dowolny rodzaj strony internetowej. Niezależnie od tego, czy jest to prosta witryna biznesowa, blog, witryna ze zdjęciami, witryna hobbystyczna, profesjonalna witryna korporacyjna, witryna z portfolio, witryna ślubna, witryna fitness, witryna katalogowa, a nawet sklep e-commerce, WordPress łatwo sobie z tym poradzi. Możesz też dodać do WordPressa niestandardowe funkcje za pomocą wtyczek.
  5. Działa na wszystkich rozmiarach ekranu i urządzeniach. Możesz uzyskać dostęp do swojej witryny za pomocą komputera stacjonarnego, laptopa, tabletu czy telefonu.

Jak popularny jest WordPress?

To wszystko powoduje, że WordPress jest niezwykle popularny. WordPress obsługuje ponad 60 milionów stron internetowych, czyli 36% wszystkich stron w Internecie i ponad 60% wszystkich stron, których systemy zarządzania treścią są znane.

Jeśli więc poważnie myślisz o swojej stronie internetowej i ma być dla Ciebie miejscem zdobywania klientów, to wybierz WordPress. Naucz się go i zrób stronę sama. Albo napisz do mnie – mogę dla Ciebie zaprojektować i stworzyć stronę. A potem oczywiście nauczę Cię, jak ją obsługiwać.

Co teraz warto zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *