Jak zacząć pisać bloga?

6 min. czytania

Chcesz dzielić się swoimi przemyśleniami lub wiedzą, ale nie wiesz, jak zacząć pisać bloga?

Jest wiele sposobów na blogowanie, można korzystać z platform, na których „gościnnie” piszesz i publikujesz. Ja jednak proponuję Ci założyć bloga w WordPressie. WordPress to dobre medium do tworzenia bloga, ale jeśli nie masz żadnego doświadczenia ani czasu na wgryzanie się w tajniki WordPressa, to nie walcz sama. Zajmij się pisaniem i poproś kogoś, żeby Ci ustawił bloga w WordPressie (napisz do mnie, jeśli nikogo takiego nie znasz – pomogę Ci postawić bloga lub stronę www szybko i bez stresu).

Potem (po małym wprowadzeniu) będziesz niezależna od nikogo i nie ryzykujesz, że ktoś Ci Twojego bloga wyłączy. Więcej o tym, dlaczego warto robić stronę www oraz bloga na w WordPressie – napisałam w tym artykule.

Jak już będziesz miała ustawione wszystko w WordPressie – to będziesz mogła publikować swoje treści. Ale jeśli nigdy wcześniej nie działałaś w WordPressie, to może Cię na początku trochę przestraszyć.

Przygotowałam więc prostą podstawową instrukcję o tym, jak zacząć pisać bloga – dla osób, którzy chcą blogować, ale nie potrafią w ogóle poruszać się w WordPressie.

Jak zamieścić wpis na blogu?

Krok 1: Zaloguj się

Najpierw musisz się zalogować do kokpitu Twojej strony – do WordPressa. Wpisz w pasku: www.twojawitryna.pl/wp-admin. Zaloguj się swoim loginem i hasłem. Jeśli nie masz lub nie pamiętasz, to sprawdź w firmie, gdzie wykupiłaś hosting albo poproś osobę, która tworzyła Ci stronę – żeby Ci podała.

Pokaże Ci się (mniej-więcej) taki widok:

jak zacząć pisać bloga obrazek 1

Jeśli jesteś ciekawa, co oznaczają poszczególne nazwy, zakładki i nagłówki w kokpicie WordPressa – pisałam o tym w artykule o tym, jak zacząć działać w WordPressie.

Krok 2: Utwórz wpis

Żeby utworzyć wpis, wybierz w lewym bocznym panelu: Wpisy -> Dodaj nowy. Otworzy Ci się taki widok:

jak zacząć pisać bloga obrazek 2

W miejscu Dodaj tytuł wpisz tytuł swojego wpisu.

Poniżej zacznij po prostu pisać lub wklej wcześniej przygotowany tekst. I to w zasadzie tyle. Napisz wszystko, potem kliknij: Opublikuj i gotowe.

Ale może chcesz wprowadzić śródtytuły, obrazki albo inne elementy? Poniżej opisuję kilka podstawowych możliwości edycji.

Jak zrobić śródtytuł?

Jeśli chcesz podzielić tekst na kawałki – to oczywiście musisz użyć śródtytułów. Napisz tekst śródtytułu, a potem najedź na niego kursorem. Ukaże Ci się taki pasek pomocniczy:

jak zacząć pisać bloga obrazek 3

Najedź kursorem na ten pasek i kliknij Nagłówek. Wtedy ta zaznaczona treść zwiększy się i pogrubi – tak powstanie wyraźny śródtytuł.

jak zacząć pisać bloga obrazek 4

Jak zrobić punktory?

Jeśli robisz „wyliczankę” i chcesz zastosować punktory, to, podobnie jak wcześniej – napisz treść, a potem najedź kursorem na tę treść. Wybierz opcję Lista.

jak zacząć pisać bloga obrazek 5

Po podzieleniu tekstu zrobi się kilka punktorów, jak poniżej:

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
  • Phasellus risus eros, sollicitudin ultricies ligula sed, sollicitudin tincidunt ex.
  • Sed ut interdum mi. Maecenas imperdiet sapien et est congue semper.
  • Praesent nec sapien commodo, molestie mauris in, malesuada sapien.
  • In sed vulputate nulla, ut bibendum nulla. Nam at ultricies.

Jak dodać zdjęcie?

Czasem w tekście (w treści) na blogu chcemy umieścić zdjęcie albo ilustrację. Żeby to zrobić, musisz kliknąć + Dodaj blok, a potem w miejscu wyszukiwania (Szukaj) zacznij wpisywać słowo: obraz.

jak zacząć pisać bloga obrazek 6

Po chwili ukaże Ci się opcja Obrazek. Kliknij w nią.

jak zacząć pisać bloga obrazek 7

Potem kliknij na Prześlij i ze swojego komputera wybierz i wstaw obrazek, który ma się znaleźć w Twoim wpisie na blogu.

jak zacząć pisać bloga obrazek 8

Ważna uwaga do obrazków (nie tylko na blogu, ale w ogóle na stronie): pilnuj, żeby nie wrzucać zbyt ciężkich obrazków na stronę, bo się strona bardzo spowolni. Dlatego każdy obrazek warto najpierw zmniejszyć (skompresować). Możesz to zrobić wygodnie i za darmo na przykład na stronie shortpixel.com

Jeśli brakuje Ci obrazków, skorzystaj z darmowej bazy zdjęć.

Ustawienia wpisu

Gdy cały tekst masz gotowy i wpisany, podzielony na śródtytuły – możesz jeszcze zrobić kilka ustawień, dzięki którym wpis będzie ładniej się prezentował lub będzie można łatwiej go odnaleźć. Nie są to obowiązkowe rzeczy, możesz pominąć ten etap.

Kategoria

Swój nowy wpis możesz przypisać do kategorii, którą sama stworzysz (o ile masz taką potrzebę, jeśli planujesz dużo pisać). Jeśli na przykład piszesz głównie na 3 różne tematy, to możesz stworzyć 3 kategorie, wówczas czytelnikowi jest łatwiej się poruszać po Twoim blogu. Jeden wpis może być przypisany do kilku kategorii, przy czym rekomenduje się, aby nie było to więcej, niż 3-4 kategorie.

Przejdź po prawej stronie do zakładki Wpis i tam znajdziesz sekcję Kategorie. Wybierz lub utwórz nową kategorię. Aby stworzyć nową kategorię – wpisz nazwę swojej kategorii (jaką chcesz) i kliknij: Utwórz kategorię. Wpis się automatycznie przypisze do tej kategorii.

jak zacząć pisać bloga obrazekk 9

Obrazek

Zwykle na blogu każdy wpis ma jakiś swój obrazek lub zdjęcie. Żeby dodać takie zdjęcie – przejdź do sekcji Obrazek wyróżniający – i tam, po kliknięciu: Ustaw obrazek wyróżniający – wybierz obrazek z Twojego komputera.

Pamiętaj, żeby nie był zbyt duży. Najlepiej, żeby go wcześniej skompresować.

Zajawka

W sekcji Zajawka może zamieścić króciutkie wprowadzenie do Twojego artykułu, żeby zachęcić czytelników do przeczytania. Zrobisz to w miejscu: Wprowadź zajawkę. Ten krótki tekst ukaże się na stronie z Twoimi wszystkimi wpisami i będzie stanowił jakby wstęp do artykułu.

Publikacja

Na koniec kliknij Opublikuj. Gotowe!

jak zacząć pisać bloga obrazek 10

Mam nadzieję, że teraz już jest jasne, jak zacząć pisać bloga i publikować go w WordPressie, który powstał jako platforma do blogowania właśnie. Z czasem rozwinął się i jest obecnie najpopularniejszym systemem zarządzania treścią dla stron internetowych. Więcej o WordPressie możesz przeczytać w tym artykule.

Co teraz warto zrobić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *