Strona internetowa krok po kroku
Od stworzenia strony internetowej dzieli Cię dosłownie 5 kroków. W tym artykule wyjaśniam, jak powstaje strona internetowa krok po kroku, co przygotować i jak poukładać pracę nad stroną www, żeby poszło wszystko sprawnie i gładko. Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie zaczynać tworzenia strony od wyboru wykonawcy. Na to przyjdzie jeszcze czas. Wykonawców stron www jest na rynku mnóstwo i nie będzie z tym większego problemu – na pewno szybko znajdziesz odpowiedniego człowieka. Najważniejsze jest, żebyś wiedziała, jaka Twoja strona ma być.
Oto lista 5 kroków do zrobienia, zanim Twoja mega-strona www ujrzy światło dzienne:
Strona internetowa krok po kroku – krok 1: cel strony
Ustal o czym ma być strona www i jakie ma mieć funkcje. Niby to jest oczywiste, na koniec chodzi przecież o sprzedaż Twoich usług lub produktów, ale przemyśl sobie to dokładnie. Po co Ci strona, jakie konkretnie ma wypełniać zadanie dla Ciebie lub dla Twojej firmy? Pomyśl najpierw, czego Twoja strona internetowa ma dotyczyć. Czy będziesz na niej sprzedawać swoje produkty, zrobisz na niej sklep? Czy może ma być wizytówką Twojej firmy, gdzie będziesz dostarczać klientom kluczowych informacji o Twojej działalności? A może chcesz pisać bloga, żeby dzielić się ze światem swoją pasją? Albo wynajmujesz pokoje w Bieszczadach i chcesz, żeby klienci mogli sprawdzić dostępność pokojów, a przynajmniej zapoznali się z Twoją ofertą i obejrzeli zdjęcia? Czy może prowadzisz kawiarnię i chcesz pokazać swoje menu, umożliwić rezerwacje online i pokazać mapkę dojazdu? To są bardzo różne cele i bardzo różne strony. Na pewno wykonawca Twojej strony www Cię o to zapyta, więc dobrze się przygotuj.
I tu od razu kwestia z tym ściśle związana: przygotowując się do zrobienia swojej strony przemyśl komunikację dla swojej działalności, czyli główny komunikat marketingowy – nie obędziesz się bez tego – strona to Twoje najważniejsze narzędzie marketingowe, musi być dobrze przemyślana. Jeśli prowadzisz biznes, to zdecyduj, jaki będzie ten Twój główny komunikat, z czego przede wszystkim chcesz być zapamiętana. Tu wchodzą następujące pytania: w czym się jesteś najlepsza, jaka jest Twoja nisza, w czym się specjalizujesz, z czym najczęściej ludzie do Ciebie przychodzą, jaka jest Twoja najważniejsza grupa odbiorców, do kogo konkretnie mówisz? Czy na przykład Twoje pokoje w Bieszczadach są idealne dla rodzin? A może dla narciarzy? Pokaż to na swojej stronie. Żeby potencjalny klient od razu wiedział, że trafił we właściwe miejsce i że dostanie dokładnie to, czego szuka. Zapisz to w postaci hasła, które pokaże się na głównej stronie – zobacz przykłady poniżej:




Wskazówka 1. Strona www ciągle się zmienia
Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie funkcje dla swojej strony www ustalisz dziś, to za pół roku (albo nawet wcześniej) może się okazać, że będziesz chciała coś zmienić, na przykład dodać sklep z produktami czy uruchomić bloga. Już nawet nie wspomnę o przeredagowaniu tekstów (które robi się ciągle 🙃). Piszę o tym po to, żebyś:
- za bardzo się nie stresowała i nie próbowała zrobić od razu perfekcyjnej, idealnej strony na zawsze,
- upewniła się, że Twoja strona będzie postawiona w WordPressie, bo WordPress daje nieograniczone możliwości zmian i rozbudowy strony;
- rozważyła zrobienie strony samodzielnie, a już na pewno nauczyła się sama obsługiwać swoją stronę internetową – zostaw sobie taką cudowną furtkę, żebyś zawsze potrafiła na swojej stronie coś zmienić.
Wskazówka 2: Wybierz niszę
Nie bój się wybrać małej niszy klientów. Weź pod uwagę, że “lepiej być jedyną opcją dla niektórych, niż jedną z niezliczonych alternatyw dla wielu”.
Strona internetowa krok po kroku – krok 2: makieta czyli projekt strony
Rozrysuj na kartkach, jak będzie wyglądała Twoja strona główna i poszczególne podstrony. Zrób to w miarę szczegółowo. Zastanów się i zaznacz, gdzie na stronie internetowej będą zdjęcia, a gdzie teksty. Jakie teksty? Jak ma wyglądać sklep? Jak będzie wyglądał blog? Gdzie będą przyciski zachęcające klientów do działań (i jakich działań) i gdzie będą prowadzić?
Wskazówka 3. Inspiruj się
Zainspiruj się stronami internetowymi i markami, które Ci się podobają. Zobacz na innych stronach i zapisz sobie, co konkretnie Ci się podoba. Obejrzyj, jak te strony są zbudowane, jak prowadzone są blogi, gdzie umieszczane zdjęcia, a gdzie przyciski. Zapisz sobie w zakładkach kilka stron www, które Ci się podobają i chciałabyś mieć podobną. To Ci się potem przyda. Na swojej makiecie wprowadź te rozwiązania i pomysły, które najbardziej do Ciebie przemawiają. W ten sposób przygotuj stronę główną swojej nowej strony internetowej oraz podstrony.
Strona internetowa krok po kroku – krok 3: kolory i zdjęcia
To trudny moment dla osób, które chcą się skupić przede wszystkim na budowaniu swojego biznesu, ale warto to zrobić. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się oddać projektowanie strony ekspertowi – to, jeśli współpracuje z grafikiem – być może zrobi za Ciebie ten etap, ale i tak poprosi Cię o inspiracje, o wskazanie stron, a przynajmniej kolorów, które Ci się podobają.
Co warto zrobić w tym etapie:
- Ustal 2 wiodące kolory dla Twojej marki.
- Wybierz kilka zdjęć charakterystycznych dla Twojej działalności. Upewnij się, że te zdjęcia są do siebie podobne, że budują podobny klimat. Zgromadź je obok siebie i upewnij się, że do siebie pasują.
- Wybierz 3 czcionki na Twoją stronę.
Spójrz na strony, które Ci się podobają, które zapisałaś sobie w kroku 2. Zobacz, jakie mają kolory, jaką oprawę graficzną, jakie kolory i charakter zdjęć i jakie czcionki. Skorzystaj z ich rozwiązań. Nie mówię o kopiowaniu, ale o tym, żeby się twórczo zainspirować.
Wybierz zdjęcia na stronę www i sformatuj je do takiej postaci (rozmiaru), jak będą miały wyglądać na Twojej stronie internetowej.
Wskazówka 4: Pokaż strony wykonawcy
jeśli robisz stronę z zewnętrznym wykonawcą i na innej stronie www jest czcionka, która Ci się podoba – pokaż ją wykonawcy, on/a będzie potrafił/a sprawdzić, jaka to jest konkretnie czcionka.
Strona internetowa krok po kroku – krok 4: teksty
Makieta, którą zrobiłaś w etapie 3 pokazuje Ci ile, jakich i jakiej długości tekstów będziesz potrzebować na swoją stronę www. Napisz teraz te teksty. To chyba najtrudniejszy krok, ale też bardzo wiele od tego zależy. Dobre teksty są kluczowe na stronie internetowej, a dobre treści są podstawą mocnych stron www. Dzięki nim wyszukiwarki lepiej rozumieją i lepiej (częściej) pokazują Twoją stronę www Twoim potencjalnym odbiorcom.
Może Ci się to wydawać trochę stratą czasu, ale jeśli pominiesz teraz ten etap, to prędzej czy później utkniesz. Wiem od klientek, że pisanie tekstów to najtrudniejszy etap przy robieniu strony. Wiem też, że żaden zewnętrzny dostawca nie napisze dobrze tekstów za Ciebie, bo nikt tak się nie zna na Twoim temacie, jak Ty sama, to Twoja wiedza i Twoja ekspertyza.
Napisz te teksty, a za kilka dni jeszcze raz do nich wróć. Przejrzyj je i popraw używając słów kluczowych. Skróć te teksty. Dlaczego? Wyobraź sobie człowieka ze smartfonem. Co będzie czytał? Na co nie zwróci uwagi? Ile będzie miał cierpliwości?
Wskazówka 5: Pisz blog
Oprócz tekstów czysto biznesowych i komunikacji marketingowej, dobrze byłoby napisać też przynajmniej 2-3 teksty na bloga, w których umieścisz słowa kluczowe ważne dla Twojego biznesu. Słowa kluczowe to, mówiąc w największym uproszczeniu, wyrażenia i pytania klientów, które są wpisywane w wyszukiwarce (np. w Google).
Strona internetowa krok po kroku – krok 5: robisz stronę
No nareszcie. Teraz już przyszedł czas na robienie strony www. Teraz zdecyduj czy zrobisz stronę sama, czy zlecisz to wykonawcy. Masz tutaj 3 drogi działania:
- możesz zrobić sama stronę w WordPress; w tym artykule omawiam, jak samodzielnie zacząć działać w WordPressie;
- możesz zlecić zrobienie strony w WordPress ekspertowi; w takiej sytuacji warto upewnić się, że będziesz potem potrafiła obsługiwać stronę w podstawowym zakresie; my tak właśnie działamy – napisz do mnie, jeśli jesteś zainteresowana ofertą;
- możesz zrobić sama stronę w Wix – zapraszam na mój kurs Wix, w którym pokazuję, jak zrobić stronę internetową w 1 dzień (kurs jest dostępny na platformie Udemy, ma ocenę 4,93 w skali do 5 i jest jedynym kursem Wix po polsku, w którym poruszona jest kwestia słów kluczowych).
Wspaniale! Gwarantuję Ci, że po porządnym przejściu tych powyższych kroków Twoja współpraca z wykonawcą lub samodzielne robienie strony będzie już czystą przyjemnością.
Owszem, jest trochę przygotowań, ale nie unikniesz tego i nie jest to stracony czas. Nastaw się, że robienie strony internetowej to jest trochę pracy i nie chodzi wcale o samo programowanie. Będziesz bowiem musiała wcześniej sporo przemyśleć i przygotować, zanim Twoja wspaniała i skuteczna strona internetowa ujrzy światło dzienne.
A jeśli teraz wahasz się czy w ogóle robić stronę internetową, to pamiętaj, że TRZEBA ją mieć. Prawda, zainwestujesz trochę czasu, ale bez strony internetowej w dzisiejszych czasach będzie Ci trudniej.
Co teraz warto zrobić?
- Pochodź po internecie i zaznacz sobie strony, które Ci się podobają.
- Zacznij pisać teksty na stronę: o sobie, o swoim produkcie – tak, żeby wyklarował Ci się główny komunikat marketingowy
- Kup domenę dla swojej działalności. Rekomenduję zakup w firmie lh.pl – skorzystaj z kodu rabatowego LH-20-160094 – dostaniesz 20% zniżki.