Jak zrobić stronę? 3 sposoby (2022)

5 min. czytania

Strona internetowa to dla jednych biznesów podstawowa forma komunikacji z klientami, a dla innych niezbyt lubiana konieczność dzisiejszych czasów. Jak by nie było, jeśli masz firmę, to musisz mieć stronę internetową. I są 3 sprawdzone sposoby jak zrobić stronę www w 2021 roku. Omówię wszystkie trzy, a wiem, co mówię, bo wszystkie przetestowałam na własnej skórze. Przedstawię Ci zalety i wady tych 3 rozwiązań. Ty wybierz ten sposób na zrobienie strony www, który najbardziej Ci będzie pasował. A jeśli będziesz miała wątpliwości, to zapisz się na darmowe konsultacje ze mną, podpowiem Ci, jak zrobić stronę.

3 najlepsze sposoby na zrobienie strony www dla małej firmy to:

 1. Zlecenie zaprojektowania i wdrożenia strony firmie lub osobie, która się tym zajmuje zawodowo.
 2. Zrobienie samodzielnie strony w profesjonalnym CMSie czyli w WordPressie.
 3. Zrobienie samodzielnie strony w kreatorze stron www, na przykład w Wix.

1. Zlecenie zaprojektowania strony www

Jak to działa?

Znajdujesz i wybierasz firmę lub osobę, która zawodowo robi strony internetowe. Zlecisz jej zrobienie strony internetowej dla Twojego biznesu. Oczywiście wcześniej musisz się do tego dobrze przygotować – wtedy robienie Twojej strony www będzie przyjemną przygodą, a nie drogą przez mękę. Musisz określić, po co Ci strona internetowa, jaki ma cel, co chcesz mieć na stronie, jakie informacje zamieścić itd. Warto zaznaczyć sobie strony internetowe, które Ci się podobają – to bardzo pomoże wykonawcy w pracy nad Twoją stroną www. Następnie musisz znaleźć dostawcę, których na rynku jest mnóstwo. Sprawdź, jakie ma doświadczenie i porozmawiaj z nią /nim, żeby upewnić się, że nadajecie na tych samych falach.
Oczywiście pozbieraj kilka ofert na zrobienie strony i dobrze je porównaj. Nie bój się zadawać pytań swojemu potencjalnemu dostawcy. Sprawdź zakres oferty i terminy. Pamiętaj, żeby wszystko dobrze przemyśleć i się przygotować, bo potem każda zmiana po Twojej stronie będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami. Niekoniecznie najtańsza oferta będzie więc na koniec najbardziej korzystna. Jeśli jesteś zainteresowana, to chętnie przygotuję dla Ciebie ofertę.

Zalety zlecenia zaprojektowania i wdrożenia strony www:

 • Nie tracisz dużo czasu i energii na robienie strony.
 • Strona jest zrobiona profesjonalnie.
 • Możesz potem zlecić prowadzenie i aktualizację strony firmie, która zrobiła Ci stronę.
 • Twoja strona należy do Ciebie, nikt Ci jej nie wyłączy.

Wady zlecenia zaprojektowania i wdrożenia strony www:

 • To najdroższy sposób na postawienie strony www.
 • Jeśli nie poprosisz dostawcy o szkolenie, to nie będziesz potrafiła potem wprowadzać żadnych zmian na stronie. Będziesz musiała o wszystko prosić dostawcę. Na szczęście mnóstwo ludzi zna się na WordPressie, więc w razie czego zawsze znajdziesz kogoś, kto będzie w stanie Ci pomóc.

Dla kogo? Zleć zrobienie strony w WordPressie, jeśli:

 • Masz więcej pieniędzy, niż czasu.
 • Masz już klientów i rozkręcony, działający biznes.
 • Chcesz mieć profesjonalną i dobrze zrobioną stronę.

2. Samodzielne zrobienie strony w WordPressie

Jak to działa?

Uczysz się podstaw WordPressa i sama projektujesz i stawiasz stronę www dla swojego biznesu. Żeby to zrobić, to najpierw musisz wykupić domenę, pod którą ma się pojawiać Twoja strona (u mnie to kasiagreszta.pl) i wykupić hosting dla Twojej strony internetowej (ja korzystam najczęściej z hostingu KIWI w LH.pl – możesz wykorzystać kod rabatowy, który da Ci w LH.pl 20% zniżki na hosting: LH-20-160094 -> to kod partnerski – więc Ty zyskujesz i ja zyskuję :). Domena to taki jakby adres (tak jak adres Twojego domu), a hosting to jakby kawałek ziemi, na której stoi Twój dom. Jak masz już domenę i hosting, to instalujesz WordPressa (LH.pl robi to za Ciebie) i robisz swoją stronę. W przypadku WordPressa warto najpierw się podszkolić, bo to nie jest intuicyjna platforma (więcej o WordPressie przeczytasz tutaj). Obawiam się, że nie dasz rady „z marszu” zrobić sobie strony. Możesz skorzystać z darmowych instrukcji, których jest całkiem sporo. Albo mogę Cię nauczyć WordPressa w ramach moich KursoKonsultacji.

Zalety samodzielnego robienia strony w WordPressie:

 • To najtańszy sposób na zrobienie strony www.
 • Całkowicie panujesz nad swoją stroną internetową, możesz ją zmieniać i poprawić, kiedy tylko chcesz.
 • Twoja strona należy do Ciebie, nikt Ci jej nie wyłączy.

Wady samodzielnego robienia strony w WordPressie:

 • Nie zrobisz strony całkiem sama, bez wcześniejszego szkolenia /kursu.
 • Robienie strony zajmie Ci trochę czasu, nie zrobisz jej w 1 dzień.

Dla kogo? Zrób sama stronę w WordPress, jeśli:

 • Masz pomysł na biznes, ale nie masz jeszcze zbyt dużo pieniędzy.
 • Generalnie masz więcej czasu, niż pieniędzy.
 • Nie boisz się uczyć nowych rozwiązań, a technologia Cię nie przeraża.

3. Samodzielne zrobienie strony w Wix

Jak to działa?

Tworzysz swoje konto w Wix i robisz stronę korzystając z prostego intuicyjnego kreatora. Pisałam więcej o tym, jak zrobić stronę w Wix w artykule „jak zrobić stronę-wizytówkę w 30 minut”. Oczywiście bardziej rozbudowana strona będzie wymagała więcej, niż pół godziny. Jednak Wix jest na tyle prosty w obsłudze, że dasz sobie z nim radę, nawet bez wcześniejszego szkolenia. Ale jeśli chciałabyś przyspieszyć i zrobić wszystko łatwiej i na spokojnie, to zapraszam do mojego szkolenia Wix.

Zalety samodzielnego robienia strony w Wix:

 • Całkowicie panujesz nad stroną.
 • Możesz w niej wszystko zmienić kiedy chcesz i jak chcesz.
 • Możesz bardzo szybko postawić stronę.
 • Nie musisz się martwić technikaliami – Wix prowadzi Cię „za rękę” przy tworzeniu strony i przy dostosowaniu strony do SEO.
 • Nie musisz kupować hostingu – Wix zapewnia hosting dla Twojej strony.

Wady samodzielnego robienia strony w Wix:

 • Jesteś zawsze skazana na „łaskę i niełaskę” Wix.
 • Jeśli nie zapłacisz abonamentu, to wyłączy się wiele funkcji na Twojej stronie www.
 • To rozwiązanie droższe niż WordPress, jeśli chcesz mieć stronę na własnej domenie i bez reklam.
 • Wix ma ograniczone możliwości w porównaniu do WordPressa.

Dla kogo? Zrób sama stronę w Wix, jeśli:

 • Szybko potrzebujesz postawić stronę dla swojego biznesu i nie masz czasu czekać.
 • Masz klientów poza światem online, a stronę potrzebujesz tylko jako „wizytówkę” Twojej firmy.

Co wybrać?

Jak widzisz, wady jednego sposobu są zaletami innego i tylko od Ciebie zależy, co wybierzesz dla swojego biznesu. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepiej jest mieć stronę w WordPressie i umieć nad nią panować. Tak, żebyś główne rzeczy na stronie mogła sama zmieniać i poprawiać. Żebyś nie musiała zawsze wszystkiego zlecać na zewnątrz, poza firmę.

Jeśli masz pieniądze, zespół i sztab osób do pomocy – zaangażuj eksperta do zrobienia strony internetowej dla Twojej firmy. Upewnij się, że strona jest postawiona w WordPress, a nie na autorskim CMSie. Nie daj się skusić na zrobienie strony na autorskim CMSie, jeśli nie jesteś korporacją z górą pieniędzy. Dlaczego? W razie jakiegokolwiek problemu ze stroną, osób znających WordPress jest mnóstwo, a osób znających „autorski CMS” jest, no cóż, jedna lub kilka, pracujących w tej konkretnej agencji.

Jeśli chcesz panować nad swoją stroną internetową i sama w niej zmieniać podstawowe rzeczy – zrób sobie stronę w WordPressie albo zastosuj rozwiązanie hybrydowe czyli zleć zrobienie strony w WordPressie, a potem naucz się ją obsługiwać. Ja tak pracuję z moimi Klientkami. Uważam, że to niezwykle ważne, aby umieć na swojej stronie wprowadzić podstawowe zmiany i poprawki.

Jeśli potrzebujesz szybko odpalić biznes albo przetestować pomysł na biznes – wybierz kreator stron internetowych. Gdy Twój biznes się rozkręci – zlecisz zrobienie strony w WordPressie lub zrobisz ją sobie sama.

Regularnie aktualizuj stronę

Niezależnie jednak, w jaki sposób będziesz robić stronę, pamiętaj, że trzeba jej na bieżąco „pilnować”. Raz na jakiś czas wejdź na swoją stronę www i zobacz czy wszystko dobrze działa i czy nie wyświetlają się dziwne komunikaty. Nie pozwól sobie na takie kwiatki, jak znalazłam na różnych stronach, po których od razu widać, że właściciel nie zajmuje się nimi regularnie. To wygląda bardzo nieprofesjonalnie:

Stronę w WordPressie trzeba też na bieżąco aktualizować. Możesz robić to sama albo zlecić firmie zewnętrznej. Wystarczy raz na miesiąc wejść do kokpitu WordPressa i zrobić wszystkie konieczne aktualizacje. Ale musisz to robić regularnie.

I jeszcze jedna rzecz: dobrze się przygotuj do zrobienia strony internetowej. I tu mam dla Ciebie:

Co teraz warto zrobić?

 • Pooglądaj i zapisz sobie strony www, które Ci się podobają.
 • Zastanów się, co chcesz mieć na swojej stronie internetowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.